Shotwell to niewielka aplikacja do zarządzania kolekcją zdjęć dla środowiska GNOME. Prawdopodobnie będzie ona domyślnym menadżerem obrazów dla takich dystrybucji jak Fedora 14 oraz Ubuntu 10.10. Jest również wersja (działająca z pewnymi ograniczeniami) dla systemu Windows.

Shotwell 0.7.2 / www.linux4photo.wordpress.com

Shotwell 0.7.2 / główne okno programu

Shotwell to proste i lekkie narzędzie dla najmniej wymagających użytkowników właściwie pozbawione możliwości konfiguracji wyposażone w podstawowe funkcje w zupełności wystarczające do niezaawansowanego zarządzania kolekcją fotografii.

Shotwell 0.7.2 / www.linux4photo.wordpress.com

Shotwell 0.7.2 / edycja zdjęcia

Możliwości:

  • importowanie z katalogów i aparatów cyfrowych (w tym również z biblioteki F-Spot),
  • automatyczne katalogowanie względem dat utworzenia z możliwością przypisywania zdjęć dla wydarzeń,
  • dodawanie tagów i ocen,
  • podstawowa edycja: obrót, kadrowanie, czerwone oczy , dopasowanie ekspozycji, nasycenia, odcienia, temperatury oraz światła w cieniach,
  • eksport zdjęć do internetu (Facebook,Flickr i Picasa Web Albums) oraz eksport do pliku z możliwością zmiany rozmiaru i jakości.

Obecnie Shotwell potrafi obsługiwać pliki JPEG, PNG i RAW, trwają pracę nad współpracą z innymi formatami jak BMP, GIF, TIFF …

Moim zdaniem Shotwell jest ciekawie zapowiadającym się menadżerem zdjęć pozwalającym niezaawansowanemu fotoamatorowi na utrzymanie kolekcji zdjęć w należytym porządku oraz użycie podstawowych opcji edycji i eksportu plików.

Shotwell 0.7.2 / www.linux4photo.wordpress.com

Shotwell 0.7.2 / widok wydarzeń

W dystrybucjach Ubuntu, Mint, SUSE program jest dostępny z poziomu menedżera oprogramowania.

link do strony oficjalnej: http://www.yorba.org/shotwell/

Reklamy