Parę dni temu natknąłem się na nie znany mi wcześniej program do wywoływania RAW, NEF – Photivo v 2012-01-02 (wersje programu numerowane są wg daty publikacji najnowszej wersji).

Adres strony programu: http://photivo.org/photivo/start

Jak podają twórcy, program przeznaczony jest dla zaawansowanych fotografów oraz profesjonalistów i faktycznie tak jest. Na pierwszy rzut oka Photivo przytłacza ilością dostępnych narzędzi do manipulacji obrazem, nie jest to jednak jego wadą lecz niewątpliwie zaletą. Dodatkowo mamy zapewnienie o zastosowaniu najlepszych dostępnych w świecie open source algorytmów do przetwarzania obrazu (zwłaszcza jeśli chodzi o odszumianie, wyostrzanie i kontrast lokalny).

Ilość dostępnych narządzi jest faktycznie imponujący. Jestem przekonany, że każdy będzie zaskoczony ich ilością i nawet starym wyjadaczom zajmie trochę czasu aby ogarnąć możliwości. Początkujący faktycznie będą czuli się zagubieni ale po zapoznaniu się z podstawowymi funkcjami i oni dadzą sobie radę z podstawową obróbką.

Niektóre możliwości programu to:

– 16-bitowe przetwarzanie, zarządzanie kolorem z LCMS2
– integracja z GIMP’em (import i export),
– praca na RAW i bitmapach (8 bitowe bitmapy przy imporcie są przekształcane na 16 bitowe),
– korekcja aberracji chromatycznej, redukcja badpixeli, odszumianie,
– korekcja perspektywy, geometrii, obrót,
– RGB, R, G, B, L*, a*, b*, poziomy, krzywe, nasycenie,
– filtry, konwersja do b&w, gradienty, winiety,
– przetwarzanie wsadowe,
– wiele innych.

Photivo nie jest menadżerem zdjęć (jak digiKam, Shotwell) nie jest również edytorem inwazyjnym jak GIMP, przeznaczony jest do współpracy z tego typu oprogramowaniem jako uzupełnienie i znakomite narzędzie do pracy na plikach RAW.

Jak dla mnie mistrzostwo świata ! Zdecydowanie polecam !

Reklamy