Od jakiegoś czasu programiści tworzą i udostępniają sterowniki urządzeń Wacom dla Linuksa i X11. Właśnie pojawiła się nowa wersja sterowników do pobrania ze strony: The Linux Wacom Project. Oba sterowniki wspierają obsługę całkiem nowych urządzeń, np. wprowadzonym na rynek we wrześniu zeszłego roku Cintiq 24HD.

Zmiany w sterowniku usprawniają między innymi funkcję dotyku i multi-dotyku (np. kursor już nie skacze w czasie przewijania lub zoom’owania).  Druga publiczna wersja bibliotek libwacom zyskała wykrywanie i obsługę Cintiq 21UX2.  Deweloperzy informują, że niebawem GNOME zyska wsparcie dla kalibracji tabletów ekranie (poprzez centrum sterowania) jak również interfejs graficzny dla konfiguracji rysika.

Aby zaktualizować sterowniki można poczekać aż pojawią się w repozytoriach dystrybucji lub skopiować samemu: sterowniki dla kernel, sterowniki X.org, libwacom.

Aktualizacja dla Centrum sterowania GNOME pojawi się w wersji 3.4 najprawdopodobniej na wiosnę. Będzie między innymi dostępna w aktualizacjach dla takich dystrybucji jak: Fedora 17 i Ubuntu 12.04.

Reklamy