Dostępna jest nowa wersja RawTherapee z numerkiem 4.0.7.1.

Raw Therapee to przeglądarka i wywoływarka plików w formacie RAW. Zaletą tego typu programów oraz samych plików RAW jest uzyskiwanie możliwie najlepszej jakości obrazów z aparatów cyfrowych, praca na plikach odbywa się w sposób nieinwazyjny nie prowadzi po pogorszenia jakości obrazu, sam plik jest tak jakby cyfrowym odpowiednikiem negatywu, który „wywołujemy” za pomocą takich programów jak RawTheparee. Operację ta można powtarzać dowolną ilość razy dla różnych ustawień (np. balans bieli, ekspozycja, itp.), a następnie zapisać np. w formacie tiff, jpg, png.

W nowej wersji programu poprawiono działanie auto poziomów (nowy algorytm wprowadził następujące parametry: kompensacja ekspozycji, dokładniejsze odzyskiwanie świateł, lepsza kompresja i poziom czerni, jasność RGB, kontrast RGB) oraz dodano kilka nowych funkcji.

Nowości:
– krzywe RGB
– nowe ustawienia balansu bieli
– nowe tryby podglądu: czerwony, zielony, niebieski, jasność i maska ostrości (pokazuje ostra obszary)
– nowy panel eksportu z szybkim dostępem do opcji
– aktualizacja DCRAW do 9.12
– dodano obsługę tych aparatów: Canon PowerShot S100, Fujifilm X10, Leica V-Lux 3, Nikon 1, Panasonic DMC-FZ4, Panasonic DMC-GX1, Samsung NX, Samsung NX200 i Sony NEX-7
– polepszono obsługę profili ICC dla aparatów: Canon EOS 5D, Canon PowerShot G10 i Nikon D3100
– dodatkowe opcje kadrowania,
– dodatkowe wyjściowe profile ICC,
– i inne

Program godny uwagi i wart przetestowania, efekty pracy są bardziej niż zadowalające,  niestety ta wersja w porównaniu do poprzedniej sprawiała mi problemy, mam wrażanie, że działa znacznie wolniej, reakcja na manipulowanie suwakami jest znacznie opóźniona, eksport pliku do edytora zewnętrznego trwa wieki, czasami zdarza się, że w oknach „przed” i „po” obraz jest bez zmian, a czasem jest odwrócony („przed” jest tak jak „po”), być może to dlatego, że program nie jest do końca kompatybilny z najnowszą wersją KDE, którą niedawno zaktualizowałem. O ile pamiętam program został  w pełni „uwolniony” przez twórcę na początku roku 2010 i od tamtego czasu prace na wprowadzaniem zmian i nowości idą znacznie szybciej, więc z niecierpliwością czekam na kolejną wersję.

strona programu:  http://rawtherapee.com/

Reklamy